Pramold

Rim Kalıplama

Düşük adetli parça ihtiyaçlarınızı daha uygun bir maliyetle ve çok daha hızlı karşılamak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rim Kalıplama

Bayer tarafından 1969’da yılında geliştirilen rim kalıplama teknolojisi, yüksek kaliteli, esas olarak poliüretan termoset plastik veya termoplastik benzeri parçalar üretmek için kullanılan bir imalat yöntemidir. Rim kalıplama, tasarımcılara ürünün yapısal bütünlüğünden ödün vermeden hayal ettiklerini tasarlama konusunda oldukça hızlı, ekonomik ve geometrik olarak tam bir özgürlük sağlar.

RIM (Reaction Injection Moulding) kalıplama ile parça geometrilerine ve yapısına bağlı olarak, bir kalıptan ortalama 50-500 adet parça alınabilir. Düşük adetli parça üretimi ihtiyaçlarınızı daha uygun bir maliyet ile gerçekleştirebileceğiniz rim kalıplama hizmetini, alanında uzman ve tecrübeli bir ekipten almak önemlidir.

Genel olarak Rim Kalıplama, standart düşük basınçlı mekanik karıştırma sistemlerine göre daha büyük parçaların üretiminin mümkün olması, kalıp döngülerinin daha kısa olması, kalıp solvent temizleme döngülerine gerek olmaması, yüzey kalitesinin iyileştirilmiş olması ve kalıba hızlı enjeksiyonun mümkün olması gibi avantajlara sahiptir.

Rim Kalıplama #2

(Reaction Injection Moulding)’in kısa adıdır. Seri üretimler için de uygun olan bu teknik, 2 bileşenli olan poliüretan malzemenin yüksek bir basınç vasıtasıyla, hazırlanmış olan silikon veya poliüretan blok kalıp içerisine dökülmesi yöntemi ile uygulanır.

Malzeme seçeneği Silikon Kalıplama yöntemine göre daha kısıtlıdır esnek, şeffaf, ABS, PA (Polyamide) ve PP (Polypropylene) gibi pek çok farklı malzemeyi simüle ederek termoplastikler ile üretim yapılabilmesine imkan tanır. RIM (Reaction Injection Moulding) kalıp yönteminde parça geometrilerine bağlı kalınarak bir kalıp içerisinden ortalama olarak 50-2.000 ayrı adet parça alınabilmektedir. Böylelikle düşük adetli parça ihtiyaçlarınızı daha uygun bir maliyet ile gerçekleştirebilirsiniz.

Sıvı polimerler, daha düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyduklarından, düşük maliyetli alüminyum kalıplara enjekte edilerek, kullanılan kalıp maliyetlerini düşürür.  Parçanın boyu, şekli ve benzeri faktörlerine bağlı olarak kürleme işlem süreleri bir kaç dakika aksama gösterebilir.

01 Hayal Et

Herşeyden önce, arkanıza yaslanın ve hayal kurmaya başlayın.

02 Tasarla

Pramold olarak hayallerinizi gerçekleştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

03 Üretime Geç

Onay vermeniz halinde en hızlı ve en profesyonel şekilde, sizler için üretime başlarız.

Scroll to Top